Slovak EnglishUkrainian

Užite si Bratislavské Vianoce

24/11 – 22/12

Adventné koncerty, vianočné trhy, programy pre deti, vianočná električka, komentované vychádzky či výstavy, bazáre a kvízy. To všetko na vás čaká počas Bratislavských Vianoc!

Bratislavské Vianoce sa vracajú v plnej sile. Po dvoch pandemických rokoch sa na Hlavné a Františkánske námestie vracia obľúbený Vianočný Hlavný trh s kultúrnym programom. Vianočná nálada nebude len v centre Bratislavy. Vďaka zapojeniu mestských častí a mestských organizácií si na svoje prídete aj v rôznych častiach hlavného mesta. 

Kultúrne Bratislavské Vianoce

Hlavným organizátorom a dramaturgom Bratislavských Vianoc, vrátane Vianočného Hlavného trhu, je tento rok prvýkrát Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS). Okrem neodmysliteľných vianočných trhov na Hlavnom a Františkánskom námestí vám prinášame aj bohatý kultúrny program. 

Štvrtky patria živému čítaniu v podaní slovenských hercov a herečiek (prekladanému aj do posunkovej reči). Pútavé príbehy si budete môcť vypočuť vďaka spolupráci s Mestskou knižnicou vždy vo štvrtok o 17:00. Scénu pre Štvrtkové čítania zabezpečilo KOLO – Bratislavské centrum opätovného použitia.

Piatky a soboty ocenia milovníčky a milovníci hudby. Od 20:00 si budete môcť vychutnať rozmanité koncerty slovenských hudobníkov a kapiel.   

Nedele budú pre malých i veľkých. Od 14:00 je pre vás prichystaný vianočný program pre rodiny s deťmi – divadelné predstavenia, vystúpenia folklórnych skupín, zborov aj základných umeleckých škôl. 

Program však nie je len súčasťou Vianočného Hlavného trhu. V koncertno-výstavnej sieni Klarisky sú pre vás pripravené adventné koncerty, obľúbené SWAP-y (výmeny) oblečenia, hračiek i kníh, zbierka pre ľudí bez domova či detské vianočné workshopy. Program v Klariskách je dostupný v slovenskej aj anglickej verzii.

Kompletný prehľad vianočných podujatí BKIS, mestských častí a mestských organizácií nájdete v časti Program Bratislavských Vianoc.

Program Bratislavských Vianoc je vystavaný aj zo spoluprác zo systému podpory Open Call BKIS.

Ekologické Bratislavské Vianoce

Vianočná výzdoba mesta reaguje na potrebu ochrany životného prostredia. Využili sme maximum ozdôb z minulých rokov, ktoré sme upcyklovali a vytvorili z nich nové dekorácie.  

Do vianočného atmosférického osvetlenia nie sú pridané žiadne nové svetelné prvky, je ich menej a výrazne sa skráti aj doba svietenia. Na Vianočnom Hlavnom trhu je zavedené využívanie vratných pohárov, kompostovateľných riadov a dôsledné triedenie odpadu.  

Ikonické Bratislavské Vianoce

Novinkou tohto ročníka je aj možnosť zakúpiť darčeky pre vašich blízkych z jedinečnej edície Bratislavské ikony. Na predaj sú mikiny so špeciálnym dizajnom bratislavskej dlažby inšpirovanej tvorbou troch slovenských výtvarníkov Miroslavom Cipárom, Ľudovítom Fullom a Milanom Dobešom. Okrem toho si môžete vybrať spomedzi trojice pohárov s dizajnom „ikonickej“ Michalskej veže, lekárne Salvator a Márie Terézie.

HO-HO-HO-Hodnoťte Bratislavské Vianoce

Ako sa vám páčia Bratislavské Vianoce? Zaujíma nás váš názor. Chceme sa neustále zlepšovať a priniesť vám aj budúce roky rozmanitý program a pokojnú vianočnú atmosféru. Vyplňte dotazník spokojnosti a budete zaradení a zaradené do súťaže o skvelé ceny. Dotazník vám zaberie maximálne 5 minút. Štatút súťaže nájdete v tomto linku.

Upozorňujeme návštevníčky a návštevníkov, že počas podujatí môže byť vyhotovený fotografický a/alebo video záznam za účelom propagácie podujatí a činnosti BKIS, viac info na www.bkis.sk v časti Spracovanie osobných údajov.